Enligt de initiala uppgifterna skulle tio till femton personer bråka vid Andersbergsskolan. Men när polispatrullen kom fram möttes man inte av något bråk – utan av stenar. Polispatrullen backade därför undan och parkerade vid infarten till Andersberg i väntan på förstärkning.
När flera polispatruller anslöt och konfronterade stenkastarna fortsatte man med att kasta sten. En person försökte också springa från platsen i samband med att polisen försökte ingripa mot honom, men kunde fångas in av poliser som väntade runt hörnet.
Sju personer omhändertogs enligt 13§ i polislagen, en paragraf som handlar om störande av ordning. En annan greps misstänkt för blåljussabotage. Polisen har även upprättat en anmälan gällande falsklarm.
– Inget tyder på att det var något bråk, utan vi har upprättat en anmälan om falsklarm, säger Fredrik Svedemyr, till Hallandsposten.